Winners of the 2023 Autumn House Prizes Announced

October 20, 2023

Congratulations to the winners, finalists, and semi-finalists of the Autumn House Prizes in Poetry, Fiction, and Nonfiction.

The 2023 Prize Winners are:

POETRY: Book of Kin by Darius Atefat-Peckham, selected by January Gill O’Neil

FICTION: Near Strangers by Marian Crotty, selected by Pam Houston

NONFICTION: Deep and Wild Places: A Life in West Virginia by Laura Jackson, selected by Jenny Boully

We are honored to be publishing these talented authors! Their books will be released in October of 2024.


We’d also like to acknowledge the following finalists and semifinalists for their stunning manuscripts and say a big thank you to everyone who submitted this year. 

 

Poetry Finalists

They’re Not Lying When They Tell You You’ll Dream of the Dead by Mary Ardery
YEET! by Jason B. Crawford *
The Worried Well by Anthony Immergluck
All Empires Must by Mia Kang *
In Morning by Rebecca Lehmann
That Which Echoes by Sarah Maria Medina
El Segundo by Nicholas Pierce
Family Business by Andrea Read
Preferred Internal Landscape by Emma Winsor Wood

Poetry Semifinalists

Contemporary Variations of the Flood Myth by Christopher Blackman
Steelhead by Lauren K. Carlson
All is Telling by Rosa Castellano
When You Read a Novel the Dead Would Like by Benjamin Grossberg
Fire Series by Kelly Hoffer
Archangel Days by Carolyn Oliver
Cliff Lines by Nathaniel Rudavsky-Brody
Little Song for the One Afraid by Cecilia Woloch
You’re Called by The Same Sound by Alicia Wright
Self Portrait as Representation to the Sum of Gaze by Emily Yong

 

Fiction Finalists

Lake Effect by Hillary Behrman
The Errand by Paul Bergstraesser
No Man’s Land by Wendy Tatlonghari Burg
Play for Me by Will Dunlap
I Am My Brother’s Brother: Stories by Bradford Kammin
Lost in the Forest of Mechanical Birds by Christian Moody

Fiction Semifinalists 

Fly Fishing with God by Andrew Bertaina
Tales from Manila Ave: Stories by Patrick Joseph Caoile
The Ghost Town Collectives and Other Stories by Brittney Corrigan
Burner and Other Stories by Katrina Denza
To a Man With No Future by Chad Fore
The Ghosts in the Glen: Stories by Kerry Jones
Glad Tidings to the Strangers by Ambata Kazi-Nance
Leafskin by Miranda Schmidt

 

Nonfiction Finalists

Echoes of Echoes by Natalie Bakopoulos
Those Little Anodynes by Robin Clarke
An Altar in My Heart by Magin LaSov Gregg
Stereo Instructions: A Guide for the Continuously Bereaved by M.D. McIntyre
Also Here: Love, Literacy and the Legacy of the Holocaust by Brooke Randel

Nonfiction Semifinalists 

Father!!!! by Robert Long Foreman
Gravidarum by Michael Levan
Brutal Noises by Suzanne Manizza Roszak
Good Jewish Girl: A Jerusalem Love Story Gone Bad by Liz Shulman
Crazy Talk by Laurie Uttich

 

* indicates a manuscript that was withdrawn before the judge’s final selection was made

Filed under: Prize